Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nedir?

Tramer (Trafik Sigortaları Merkezi) Komisyonu kanaati doğrultusunda yapılan oran dağılımı sonucunda sürücülerin kusur oranları %0 ila %100 arasında olmak üzere %0 %25, %50, %100 şeklinde belirlenebilir.

Asli Kusur ve Tali Kusur Oranları Nelerdir?

Meydana gelen trafik kazasına birinci derecede neden olan ve KTK’ya göre asıl kural ihlaline sebep olma durumuna Asli Kusur denilir. 

Meydana gelen trafik kazasında asli ihlaller dışındaki kural hatalarına tali kusur denilmektedir. Sigorta şirketleri ve bilirkişiler genel olarak;

asli kusur yüzde oranı %75 tali kusur yüzde oranı %25 olarak kabul etmektedir. Trafik kazasının oluşumunda her iki sürücü veya yaya ihlali asli – asli veya tali – tali olması durumunda ise %50 – %50 oranı olarak kabul görür.

Kazalarda Kusur Oranları Nasıl Belirlenir?

Gerçekleşen trafik kazalarında yaygın olarak bilindiği üzere ilk yapılması gereken tarafların uzlaşarak kendilerince veya uzlaşma olmaması halinde kolluk kuvvetlerince tutanak tutulmasıdır.  

Tutanak yazılı belge niteliğindedir ve tarafların imzasını taşır. Daha sonra tarafların kusurluluğuna dair incelemelerin yapılması için tutulan tutanak, kaza sonrası yapılan fotoğraflamalarla birlikte ilgili sigorta şirketine ulaştırılır. Neticede bu sigorta şirketleri de kazaya karışan araç malikleri ile ilgili dosyayı açar ve TRAMER kaydı oluşturur. Kısacası kazalarda kusur oranı, anlaşmalı KTT (kaza tespit tutanağı) TRAMER olarak da bilinen SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) sistemine ilgili evrakların yüklenmesi ve Tramer Komisyonu çalışmaları ve takdiri doğrultusunda oran dağılımı yapılmaktadır. 

Kaza Kusur Oranı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaza sonucu belirlenen kusur oranları SBM’nin resmi internet sitesinden sorgulanabilir. Bunun için SBM resmî web sitesinde (https://www.sbm.org.tr/) yer alan sayfada “Hizmetler” kısmından ilerlenerek “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz ” bölümünden çıkan adımlar takip edilmelidir.

Trafik Kazalarında Kusur Dağılımı

Trafik kazalarında kazanın meydana gelmesinde sorumlu tarafın tespiti amacıyla taraflara belirli bir oran üzerinden kusur atfedilir. 

Bu oranlar örneğin;

  1. asli %50 – asli %50, 
  2. asli %75  – tali %25, 
  3. tali %25 – asli  %75, 
  4. tali %50 – tali %50, 
  5. kusursuz %0 – asli %100, 
  6. kusursuz %0 – tali  %100, 
  7. asli %100 – kusursuz %0,
  8.  tali %100 – kusursuz %0 şeklinde görünebilir.

Trafik Kazası Yüzde 100 Kusur Ne Demek?

Trafik kazası yüzde 100 kusur, %100 oranında hatalı bulunmayı ifade eder.

Trafik Kazası Yüzde 0 Kusur Ne Demek?

Trafik Kazası Yüzde 25 Kusur Ne Demek?

Trafik kazası yüzde 25 kusur, %75 oranında haklı, %25 oranında hatalı bulunmayı ifade eder.

Trafik kazası yüzde 25 kusur, %75 oranında haklı, %25 oranında hatalı bulunmayı ifade eder.

Trafik Kazası Yüzde 50 Kusur Ne Demek?

Trafik Kazası Yüzde 75 Kusur Ne Demek?

Trafik kazası yüzde 50 kusur her iki tarafın da kusurlu bulunduğunu ifade eder.

Trafik kazası yüzde 75 kusur, %25 oranında haklı, %75 oranında hatalı bulunmayı ifade eder.

Trafik Kazası Yüzde 100 Kusur Ne Demek?

Trafik kazası yüzde 100 kusur, %100 oranında hatalı bulunmayı ifade eder. Genellikle Asli Kusur %75 ve Tali Kusur %25 kusurlu olmayı ifade etmektedir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir